Butler girls win 3rd straight TSTCA title

February 19, 2018 High School Round Up 


http://www.butlereagle.com/g/t.gif

EDINBORO ó Call it a three-peat.

Trailing North Allegheny by eight points entering the final event of the day at the Tri-State Track Coaches Association Indoor Championships Saturday at Edinboro University, Butlerís 4x400 meter relay team hit the track.

The quartet of Gabrielle Boden, Maddie Tonini, Chesna Tomko and Liz Simms won the event, giving Butler the needed 10 points to secure its third consecutive TSTCA indoor team title.

In the distance medley relay right before, Erin LeMay, Anna Baxter, Emma LeMay and Maggie Welty placed second for a critical eight team points. Simms finished second in the 800 and anchored three relay teams while Welty placed fifth in the mile.

Butlerís boys shattered two team records as the distance medley relay of Brett Brady, Jake Wolfrum, Tim Porter and Noah Beveridge ran the event in 10 minutes, 33.94 seconds, bettering the previous school mark by 23 seconds. The 4x400 meter unit of Cade Gratzmiller, Ryan Marcella, Beveridge and Wolfrum ran a 3:31.82, eclipsing the previous school mark by three seconds.

Jack Codispot won the pole vault event. He qualified for the state meet, as did Beveridge and Brady in the mile, and Butlerís 4x400 meter and distance medley relay teams.

Overall, the Golden Tornado boys placed second out of 38 teams Saturday.

Here are Butler results:

Girls

4x400: 1-Gabrielle Boden, Maddie Tonini, Chesna Tomko, Liz Simms 4:08.01

4x800 relay: 1-Chesna Tomko, Maggie Welty, Erin LeMay, Liz Simms 9:44.79

800 meters: 2-Liz Simms

Distance medley relay: 2-Erin LeMay, Anna Baxter, Emma LeMay, Maggie Welty 13:08.71

Shot put: 5-Jena Reinheimer 38-3.5

Mile run: 5-Maggie Welty 5:20.18

4x200 relay: 5-Gabrielle Boden, Maddie Tonini, Chesna Tomko, Liz Simms 1:49.94

400 meters: 7-Chesna Tomko 60,58

Boys

Distance medley relay: 1-Brett Brady, Jeff Wolfrum, Tim Porter, Noah Beveridge 10:33.94

4x400 relay: 1-Cade Gratzmiller, Ryan Marcella, Noah Beveridge, Jake Wolfrim 3:31.82

Pole vault: 1-Jack Codispot

Mile run: 2-Brett Brady

3,000 meters: 4-Aden Dressler

4x200 relay: 8-Isaiah Seybert, Cole Thompson, Cade Gratzmiller, Ryan Marcella

800 meters: 4-Noah Beveridge

Pennington sets marks

Karns City senior Rebecca Pennington placed fifth in the 3,000 meters at the TSTCA Championships with a school-record time of 10:57.46.

She also finished 12th in the mile with a school-record time of 5:36.16.

Rockets at YSU

Slippery Rockís Rod Williams broke the schoolís indoor 60-meter sprint time by running the event in 7.42 seconds at Saturdayís indoor meet at Youngstown State University.

The Rocketsí 4x200 meter relay unit of Ethan Beckwith, Ryan Putorti, Pat Shea and Williams ran a school-record 1:39.17.

Other Slippery Rock results:

Boys

Pole vault: 6-Logan Long 10-0

Long jump: 6-Pat Shea 19-1.5

High jump: 8-Sean Northcott 5-0

Girls

High jump: 2-Claudia Allen 4-8

Triple jump: 2-Ashlee Wherthey 31-11.75, 3-Kayla Latoza 31-8.5, 6-Ana Ng 30-0.5

Long jump: 6-Ashlee Wherthey 15-0.25, 7-Sierra Nagy 14-9.5

Pole vault: 7-Samantha Gillen 8-0